Wydarzenia

Salon Czwartkowy z gen. dr Mirosławem Różańskim - 10.10.2019

Przed nami kolejne spotkanie Salonu Czwartkowego Akademii Dobrych Manier. Tym razem gościem prof. Teresy Olearczyk będzie gen. dr Mirosław Różański. Zapraszamy 10 października 2019 r. o godz. 17.30 do Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

Generał Różański jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1986), którą ukończył z wyróżnieniem. Ukończył Centrum Doskonalenia Oficerów tzw.„Akademię Polową” na kierunku dowódców batalionów. W latach 1992-1993 studiował w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. W tej samej uczelni ukończył kurs taktyczno-operacyjny. W 2000 został absolwentem Studium Polityki Obronnej broniąc pracę na temat „Profesjonalne siły zbrojne podstawowym czynnikiem bezpieczeństwa narodowego”.

To on wdrażał do sił zbrojnych Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, formował pierwszy w pełni zawodowy batalion zmotoryzowany, który wziął udział w pierwszej i drugiej zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W 2007 jako dowódca Brygadowej Grupy Bojowej wraz z żołnierzami 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej uczestniczył w VIII zmianie PKW w Iraku. Stacjonująca w bazie Delta w Al-Kut BGB wspólnie z irackimi siłami bezpieczeństwa i jednostkami koalicyjnymi przeprowadziła kilka operacji przeciwko rebeliantom, akcje pomocy humanitarnej i medycznej w prowincji Wasit.

Laureat nagrody Buzdygan 2008. Podczas misji w Iraku został odznaczony przez prezydenta Salwadoru Medalem Zasługi. W 2008 wyznaczony został na stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W sierpniu 2009 wyznaczony na stanowisko dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i mianowany do stopnia generała dywizji. W 2010 sformowana na bazie 17 BZ i jednostek Dywizji Grupa Bojowa UE była pierwszym oddziałem bojowym zadeklarowanym przez Polskę do sił Unii Europejskiej.

W latach 2012-2013 kierował Departamentem Strategii i Planowania Obronnego MON, uczestniczył w pracach międzyresortowego Zespołu Koordynacyjnego przy Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Pełnił funkcję pełnomocnika MON ds. reformy systemu zarządzania, kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Dowodził Grupą Organizacyjną Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, stwarzając warunki do powstania Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych od stycznia 2014.

10 października 2019 r., godz. 17.30, Zamek Królewski w Niepołomicach. Wstęp wolny.

Wszystkie aktualności

2020-01-04 - Zmiana godzin otwarcia Muzeum Niepołomickiego.

Zmiana godzin otwarcia Muzeum Niepołomickiego.

2020-01-04

Czytaj więcej »
2019-11-14 - Galicyjskie Łowy - wystawa w Muzeum Niepołomickim

Galicyjskie Łowy - wystawa w Muzeum Niepołomickim

2019-11-14

Czytaj więcej »
2018-12-20 - Pratt & Whintey - nowy partner wydarzeń kulturalnych na Zamku w Niepołomicach

Pratt & Whintey - nowy partner wydarzeń kulturalnych na Zamku w Niepołomicach

2018-12-20

Z ogromną radością i dumą ogłaszamy, że nowym patronem wydarzeń kulturalnych w Zamku królewskim w Niepołomicach jest firma Pratt & Whitney.  Dziękujemy, za  wsparcie. 

Czytaj więcej »

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij