Atrakcje turystyczne

W Niepołomicach najciekawsze dla turystów są oczywiście główne zabytki miasta – skupione w niewielkim centrum w okolicy rynku.

To przede wszystkim renesansowy zamek królewski z XVI w., zbudowany w miejscu wcześniejszej gotyckiej budowli Kazimierza Wielkiego, faktycznego założyciela Niepołomic. Drugą obok zamku fundacją kazimierzowską jest kościół parafialny pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Do tej gotyckiej budowli przylegają dwie piękne kaplice kopułowe, a osobno stoi masywna niczym obronna baszta duża dzwonnica.

Oprócz kościoła i zamku warto przespacerować się po rynku, a także przez park miejski obok zamku pod ładny neogotycki ratusz, wciąż będący siedzibą władz miejskich. Niedługo Niepołomicom przybędzie też niecodzienna atrakcja – Muzeum Fonografii, choć i dziś można obejrzeć tu ciekawe ekspozycje w Muzeum Niepołomickim – najnowsza propozycja to galeria malarstwa przeniesiona do zamku z remontowanego Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Niezwykłym miejscem w Niepołomicach jest też Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. Z kolei chcąc się dowiedzieć czegoś więcej o przyrodzie Puszczy Niepołomickiej, warto udać się do Izby Leśnej w siedzibie nadleśnictwa. Spacerując ulicami miasta i jego przedmieść, trafić można na jeszcze wiele innych pamiątek przeszłości – cmentarze wojenne, kapliczki i przydrożne krzyże, którymi usiane są tereny całej gminy.

Najwyższej klasy zabytkiem poza Niepołomicami jest klasztor Benedyktynek w Staniątkach. Jest to zarazem najstarsza istniejąca budowla w gminie, bo jej początki sięgają XIII w. Zupełnie inny charakter mają liczne gmachy wznoszące się na zachód od Niepołomic – to nowoczesne fabryki i wielkie magazyny Małopolskiej Strefy Inwestycyjnej. Najlepiej oglądać je ze szczytu kopca Grunwaldzkiego – jednego z trzech kopców w Polsce upamiętniającego zwycięstwo grunwaldzkie.

Główną przyrodniczą atrakcją tych okolic jest Puszcza Niepołomicka. Przepastne lasy to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej czy rowerowej. Sprzyjają jej nie tylko wytyczone szlaki, ale i liczne utwardzone drogi leśne, zamknięte dla zwykłego ruchu samochodowego. Dzika przyroda puszczańska chroniona jest w sześciu rezerwatach. Siódmym ciekawym miejscem jest specjalny Ośrodek Hodowli Żubrów. Stado tych wielkich ssaków zamieszkuje zamkniętą strefę w sercu Puszczy i niestety nie ma możliwości ich zobaczenia.

10 kilometrów od Niepołomic znajduje się znana na całym świecie, wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego, Kopalnia Soli w Wieliczce. Spośród kilkuset kilometrów poziemnych korytarzy, do zwiedzania przystosowano 3,5 kilometra tras. Zwiedzający Kopalnię odwiedzą między innymi Kaplicę św. Kingi, Komorę Erazma Barącza czy Komorę Warszawa. Nie ma osoby, która zwiedziwszy Kopalnię nie byłaby pod wrażeniem ogromu podziemnych sal i długości korytarzy.
Czas zwiedzania to minimum 2 godziny.
 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij